חיפוש ספר
גודל אות גדול יותר גודל אות גדול  גודל אות רגיל
  » כל הספרים
  » ספרות מקור
  » ספרות מתורגמת
  » עיון
  » מסעות
  » שירה
  » אוכל
  » ילדים
  » אמנות
  » כל הסופרים
  » סופרים ישראלים
  » סופרים מתורגמים
  » על הסדרה
  » ספרי הסדרה
  » סופרי הסדרה
   

הספר נקרא על שם איש בשם ג'וּאנג ג'וֹ, שחי במאה ה-4 לפנה"ס במדינת סונג שבעמק היאנגצה, אבל מוסכם על כל החוקרים שזאת אנתולוגיה, ושרק חלק ממנה הוא פרי עטו. על השאר אחראים תלמידיו או אנשים הקרובים לו בהשקפותיהם, אבל גם אנשים שמבטאים רעיונות שונים לגמרי. שמה האחר של האנתולוגיה, "הספר האמיתי של פריחת הדרום", ניתן לה במאה ה-8 לספירה, והוא מתייחס לאזור שבו חי ג'ואנג ג'ו.

כפי שהוא מוכר לנו היום, הספר הוא פרי עריכתו של גוּאוֹ שיאנג, מלומד שחי כ-600 שנה אחרי ג'ואנג ג'ו. הוא קיבל טקסט שהכיל 52 פרקים, שמהם זרק 19 כחסרי ערך. הטקסט כפי שהוא ערך ופירש הוא הבסיס לכל המהדורות והפרשנויות המרובות שהופיעו מאז.

33 הפרקים של האנתולוגיה מחולקים באופן מסורתי לשלוש קבוצות: פנימיים, חיצוניים, ומעורבים - אבל היום מקובל גם למיין אותם לחמש קבוצות על-פי מחבריהם המשוערים (אם כי אין הסכמה מלאה בעניין זה).

1. ג'ואנג ג'ו עצמו: כמעט כל הקטעים בפרקים 7-1 ועוד קטעים בודדים בחטיבות האחרות.

2. דברי תלמידיו (?) או הקרובים לו ברוחם: הרבה מהקטעים בפרקים 27-17 ופרק 32.

3. ממשיכי דרכו של לאו דזה, "פרימיטיביסטים", מעין-רוסואיסטים שממליצים על שיבה אל עבר אוטופי מדומיין, בהשראת 'ספר הדרך והסגולה': בעיקר פרקים 11-8 ופרק 16.

4. חסידי יאנג ג'ו, האיש שלא היה מוכן להוציא שערה מירכו ולו כדי לשלוט בעולם (או להציל אותו). קרובים אמנם לקודמים, אבל בלי כמיהה לעבר או עניין במדינה: פרקים 31-28.

5. "סינקרטיסטים" המשלבים רעיונות "לא דאואיסטיים" של מו דזה, קונפוציוס ואחרים על מדינה מתוקנת, שבראשה עומד שליט דאואיסטי (שאינו עושה כלום, כמובן). שילוב שהיה מקובל כנראה על מי שאחראי לרובד האחרון ולעריכה הסופית של הספר (באמצע המאה ה-2 לפנה"ס): בעיקר פרקים 15-11, ופרק 33, שהוא סקירה ביקורתית על פילוסופים שונים, ובהם גם לאו דזה וג'ואנג ג'ו.

 

שם הספר: ג'ואנג דזה: הספר האמיתי של פריחת הדרום
שם המחבר: אנתולוגיה המיוחסת לג'וּאנג ג'וֹ

ZHUANGZI
תירגם מסינית והוסיף הערות ומבואות: דן דאור

מהדורה ראשונה, מארס 2010
עיצוב העטיפה:
תמיר להב-רדלמסר
מספר עמודים: 317
פורמט: 13.5X21 ס"מ
כריכה: רכה

מחיר מומלץ: 88 ₪
מסת"ב 978-965-13-2031-6
דאנאקוד: 497-1137


שתפו ספר זה עם החבריםספרי חרגול ניתנים לרכישה ישירה באתר האינטרנט של הוצאת מודן ובכל חנויות הספרים המקוונות.