חיפוש ספר
גודל אות גדול יותר גודל אות גדול  גודל אות רגיל
  » כל הספרים
  » ספרות מקור
  » ספרות מתורגמת
  » עיון
  » מסעות
  » שירה
  » אוכל
  » ילדים
  » אמנות
  » כל הסופרים
  » סופרים ישראלים
  » סופרים מתורגמים
  » על הסדרה
  » ספרי הסדרה
  » סופרי הסדרה
 

המהפכה בעיתונות הישראלית בשנות ה-80', שהולידה את הניו-ג'ורנליזם העברי, לוותה גם בשינוי מהותי של צילומי העיתונות. ההכרה בגבולות האובייקטיביות העיתונאית, ובתפקיד המרכזי שממלאת תודעתו הפרטית של הכותב, חלחלה גם אל הצילום. בצד הצילום מהשטח, שהתיימר להיות נייטרלי, העיתונות החדשה דאז טיפחה והעצימה את נוכחות הצילום המטופל, המבוים, הלא אובייקטיבי בעליל. על קרקע זו יצרה ורדי כהנא, ממקימי העיתון 'חדשות', את העולם הצילומי המיוחד לה. במשך למעלה משני עשורים, צילומיה מלווים את עמודי המוספים בעיתונים המובילים בישראל, 'מוניטין', 'חדשות', 'הארץ' ו'ידיעות אחרונות'. מבחר שלהם כלול באלבום 'פורטרט ישראלי'.

המטען החזותי שהם מגישים לקורא הוא פרי דרכה של ורדי כהנא להוביל את מצולמיה, בשפתם, אל עולם הדימויים הפרטי שלה, ולייצר מפגש אסתטי מפותח בין האינטליגנטי לאלגנטי. במפגשים האלה תמיד מונחת הבטחה להתרחשות משמעותית, שאינה תלויה בראיון הכתוב שבשבילו נעשה בזמנו הצילום, מה שמאפשר לצילום לעמוד בזכות עצמו.

בצילום שהוא לכאורה פשוט וישיר, אך מקופלת בו עבודת הכנה ממושכת ומורכבת, כהנא מצליחה לספר על המצולמים סיפור שהטקסט לא סיפר ולהאיר זוויות מפתיעות בדמויותיהם. המצולמים שונים בעיסוק, גיל ומוצא, אבל לכולם מכנה משותף: כולם ידועים, ומשמשים גיבורי תרבות, במרכאות או בלעדיהן. באמצעות צילומיהם המכונסים יחד, האלבום מציע איפוא גם ראייה חדשה של פן ייחודי, מרתק, בחברה הישראלית.

 

שם הספר: פורטרט ישראלי
שם המחברת: ורדי כהנא

עריכת טקסט: איציק יושע
עריכת צילום: פראנס לבה-נדב
מהדורה ראשונה, דצמבר 2006

מספר עמודים: 215
פורמט: 23.8X26 ס"מ
צבע מלא, הדפסת איכות,
נייר משובח, כריכה: קשה
על חזית העטיפה: מילי אביטל
על גב העטיפה: אברהם בורג
עיצוב הספר והעטיפה:
סטודיו זה

מחיר מומלץ: 129 ₪
מסת"ב 978-965-7120-86-6
דאנאקוד: 497-1094שתפו ספר זה עם החבריםספרי חרגול ניתנים לרכישה ישירה באתר האינטרנט של הוצאת מודן ובכל חנויות הספרים המקוונות.