חיפוש ספר
גודל אות גדול יותר גודל אות גדול  גודל אות רגיל
  » כל הספרים
  » ספרות מקור
  » ספרות מתורגמת
  » עיון
  » מסעות
  » שירה
  » אוכל
  » ילדים
  » אמנות
  » כל הסופרים
  » סופרים ישראלים
  » סופרים מתורגמים
  » על הסדרה
  » ספרי הסדרה
  » סופרי הסדרה

»צומת גולני

»נגבה

»גבעת ברנר

»טבריה

הספר "כל מקום" אזל ולא יודפס שוב בקרוב, ניתן להוריד גרסת PDF שלו כאן

ספר אמנות פרי מסע ממושך בכל רחבי הארץ, ובעקבות תערוכה שהוצגה בסדנאות האמנים, תל-אביב. מלווה במאמרים מאת מאיר ויגודר, אבנר בן-עמוס, חנן חבר ויעל שנקר, ואינדקס מבואר.

"האם מקרה הוא ששתי נשים, ולא גברים, הן שיצאו למסע בן שנתיים ימים כדי לצלם יותר ממאה שמונים אנדרטאות בכל רחבי הארץ? דרורה דוֹמיני ופְראנס לֶבֶּה-נדב מגדירות את שיתוף הפעולה ביניהן כהרפתקה. אולי לא היה זה מסע דרמטי כמסען של הגיבורות בסרט 'תלמה ולואיז' של רידלי סקוט, או הזוי כמו טיוליהן של הגיבורות ב'סלין וז'ולייט יוצאות לשוט בסירה' של ז'אק ריבֶט, אולם בכל זאת הציב בפניהן דרך חלופית להתבוננות בנוף רווי סמלי מאצ'ואיזם צבאי, של חברה המצפה מנשים ללדת ילדים ולטפחם למען הצבא, בדיוק כפי שמצפים מהן להיות נושאות לפיד הזיכרון אם בניהן ובעליהן לא ישובו מן הקרב.

תצלומים אלה אינם רק תיעוד של מקומות מסוימים, המסמלים ציוני דרך בהיסטוריה של מלחמות ישראל, אלא גם עדות למרחבים שדוֹמיני ולבה-נדב עברו במהלך נסיעתן בדרכים ראשיות ובדרכים צדדיות כדי להגיע למקומות אלה. משום כך, אוסף התצלומים הזה בעיקרו עוקב אחר תולדות גיבורים לאומיים וקרבות מפורסמים, ובכך גורם לנו לתהות לאיזה סוג מסע אנחנו מוזמנים בספר הזה: בעידן שבו קוראים תיגר על הזיכרון, האם הפרויקט הזה מנציח את הגישה המימסדית וההגמונית המנסה לייצר קו אחיד ורציף של זיכרון לאומי המאשש את קיומו על חשבון הזיכרון של עם אחר; או האם הפרויקט מצליח להיות ביקורתי ואירוני, ובכך להטיל ספק ביכולת של אנדרטאות להקנות לנו את התחושה ששאלת הזיכרון אחידה לחברה כולה? הפרויקט הזה מציג שאלות לא פשוטות לגבי הקשר בין זיכרון והיסטוריה, זיכרון ושיכחה, ואמנות ופוליטיקה."

מתוך מאמרו של מאיר ויגודר, 'להביט בהיזכרות: צילום אנדרטאות ונוף הזיכרון'

 

שם הספר:
כל מקום: נוף ישראלי עם אנדרטה
שמות המחברות:
דרורה דומיני ופראנס לבה-נדב

עורך: מאיר ויגודר
מהדורה ראשונה, אפריל 2002
מספר עמודים: 128
פורמט: 23.8X26 ס"מ
כריכה: קשה
על העטיפה:
תצלום מאת פראנס לבה-נדב
עיצוב הספר והעטיפה: חגית שמש ושירלי פלדה

מחיר מומלץ: 89 ₪
מסת"ב 965-7120-16-0
דאנאקוד: 497-4

הספר "כל מקום" אזל ולא יודפס שוב בקרוב, ניתן להוריד גרסת PDF שלו כאן

הספר ראה אור בתמיכת קרן ארטור גולדרייך וקרן יהושע רבינוביץ לאמנות, תל-אביב ובו 51 תצלומי צבע, 54 תצלומי ש/ל. תרגום המבוא מאנגלית: איילת סקסטיין, עריכה לשונית שער אנגלית: נעמי פז.


שתפו ספר זה עם החבריםספרי חרגול ניתנים לרכישה ישירה באתר האינטרנט של הוצאת מודן ובכל חנויות הספרים המקוונות.